O nas

CZY KIEDYKOLWIEK ZADALIŚCIE SOBIE PYTANIE, DLACZEGO NIKT WCZEŚNIEJ O TYM NIE POMYŚLAŁ?

Przecięte na pół, wyrzeźbione i pomalowane łupiny kokosa sprzedaje się na Bali jako pamiątki. Zaobserwowaliśmy to podczas naszego pobytu na wyspie w 2014r i to właśnie wtedy przyszło nam do głowy, że po przepołowieniu takiego orzecha, oczyszczeniu i wyszlifowaniu, niewielkim nakładem pracy, można wyprodukować świetną i przede wszystkim w pełni ekologiczną miskę.

No dobra, nie wymyśliliśmy misek z kokosa. Rozpytując tu i tam, dowiedzieliśmy się, że łupiny były w ten sposób wykorzystywane od setek lat. Ale teraz, gdy kokosowy przemysł jest potęgą, miliardy łupin ląduje na wysypiskach albo, co gorsza, idzie z dymem, prosto w atmosferę. Co prawda włochata część łupiny służy, jako paliwo, ale ta wewnętrzna jest wyrzucana albo palona, a podczas spalania, wydziela metan i szkodliwe CO2.

Nie mogliśmy przestać o tym myśleć i gdy po trzech latach wróciliśmy na Bali, byliśmy już w pełni gotowi do realizacji naszego marzenia, czyli produkcji misek i bambusowych słomek w duchu zero waste. Rozpoczęliśmy długie poszukiwania idealnych partnerów i trafiliśmy na cudownych ludzi.

Od rolników, uprawiających kokosy, kupujemy łupiny, dostarczamy miejscowym rzemieślnikom, a oni je tną, polerują, czasem zdobią, słowem kompleksowo i z czułością, przygotowują tak, żeby służyły nam przez lata. W jednym z tradycyjnych balijskich domów, nasz nowy przyjaciel, pan Nyoman z całą swoją rodziną produkują bambusowe słomki. Dbają o każdy szczegół. Sprawdzają, czy babus jest idealnie wysuszony i czy nasza słomka pomyślnie przeszła wymagane etapy produkcji.

Kiedy przyjrzycie się naszym miskom, zauważycie, że każda z nich ma trochę inny kształt, różnią się rozmiarem, a drobne niedoskonałości zamieniają się w znaki szczególne i nadają im unikatowego charakteru. Zamawiając naszą miskę, możesz być więc pewien, że nikt nie będzie miał takiej samej. Każda jest jedna na miliard, zupełnie jak Ty.

I WTEDY OKAZUJE SIĘ, ŻE POMOC PLANECIE JEST ŁATWIEJSZA, NIŻ MOGŁOBY SIĘ WYDAWAĆ

Zapragnęliśmy wreszcie rozszerzyć nasze działania na sąsiednie kraje, w których istnieje, tak jak tutaj, komercyjny przemysł kokosowy. Od początku wspieramy uczciwe praktyki handlowe i prowadzimy warsztaty szkoleniowe w Indonezji. „Redukcja, powtórne wykorzystanie, recykling” -  to mantra znana od dziesięcioleci, ale co by się stało, gdyby przestać to powtarzać, a zacząć robić? I zacząć już teraz?

Okazało się, że zmniejszenie ilości odpadów nie wymaga aż tak wielkiego nakładu pracy. Ba! Zdarza się, że jest kwintesencją tego, co określamy łączeniem przyjemnego z pożytecznym.

Powoli, także w Polsce, zaczynamy zmieniać nawyki, dostosowując się do odgórnych dyrektyw, ale największą satysfakcję sprawia zaczynanie od siebie. To Ty, ja, my - jesteśmy Planetą. Planetą, którą możemy zmieniać tak, żeby stała się dobrym miejscem dla naszych dzieci.

Pomyśl, że jeśli zdecydujesz się kupić bambusową słomkę albo kokosową miseczkę aktywnie wesprzesz zrównoważony rozwój i realnie przyczynisz się do zmian na Ziemi. A poza tym, a może przede wszystkim, sprowadzisz sobie do kuchni odrobinę prawdziwego tropikalnego raju.

 

"Cocobamboo" Katarzyna Borowik
ul. Milenijna 43 lok. 2
03-130 Warszawa
NIP 5542210239
Tel.: +48 796 923 664
Email: kontakt@cocobamboo.pl

 

Mapa dojazdu:

 
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl